Kolonoskopia NFZ - Poznań Piątkowo

Badania endoskopowe - NSZOZ Termedica Poznań

Kolonoskopia jest jednym z najczęściej stosowanych i najważniejszych metod umożliwiających rozpoznanie ewentualnej choroby dolnego odcinka przewodu pokarmowego, pozwala również na wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium.

Szanowni Państwo, w trosce o należyte przygotowanie jelita grubego do badania prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń.

 • Na sześć (6) dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać chleba z ziarnami, sałatek jarzynowych, owoców pestkowych  (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego, maku, sezamu, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych,
 • można spożywać zupy w formie kremu (zmiksowane),
 • kisiel, budyń, serki homogenizowane bez dodatków,
 • woda w dowolnej ilości.

Do badania należy przygotować się za pomocą preparatu przeczyszczającego FORTRANS

Schemat przygotowania preparatem FORTRANS (lek dostępny na receptę w aptece)

 • w dniu poprzedzającym badanie około godz. 11.00, zgodnie z instrukcja, należy przygotować 3 litry roztworu Fortransu rozpuszczając każdą z 3 torebek w 1 litrze niegazowanej wody,
 • przygotowany roztwór należy wypić w ciągu 5 – 8 godzin. Smak roztworu można poprawić dodając sok z cytryny lub grejpfruta w stosunku 2:1. (2 objętości roztworu do 1 objętości soku),
 • w dniu badania należy przygotować 4-tą saszetkę Fortransu w 1 litrze wody i wypić na 4 godz. przed wyznaczoną godziną badania,
 • podczas picia płynu proszę mało siedzieć, raczej dużo  się ruszać,
 • od chwili rozpoczęcia picia Fortransu nie należy już jeść, można pić dowolną ilość niegazowanej wody

Normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.

W dniu badania  nie należy przyjmować jakichkolwiek posiłków,  natomiast wodę można pic do 4 godzin przed badaniem.

Proszę zgłosić się na badanie z osoba towarzyszącą !

UWAGI !

 1. Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody.
 2. Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem prowadzącym sposób przygotowania do badania oraz poinformować o cukrzycy rejestrację naszego ośrodka.
 3. Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (np. acenocumarol, sintrom, ticlid, aspiryna, acard, polocard, acesan i inne) powinny przerwać ich stosowanie na 7 dni przed badaniem, należy to jednak wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym. Konieczna może być zamiana tych leków na heparynę niskocząsteczkowa (np. Fraxiparyna, Clexane).
 4. Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem opisów poprzednio wykonanych badań
 5. Obowiązuje12-godzinny bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów i maszyn mechanicznych oraz picia alkoholu po badaniu.
 6. Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.
 7. Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu ponieważ czas trwania kolonoskopii jest trudny do przewidzenia.
 8. Z uwagi na Państwa bezpieczeństwo podczas badania endoskopowego (wykorzystanie prądu elektrycznego) konieczne jest zdjęcie z powierzchni skóry wszelkich metalowych przedmiotów ( biżuteria, obrączka, zegarek itp.).
 9. Do gabinetu proszę wchodzić bez okrycia wierzchniego(kurtka, płaszcz).Zostawiamy je osobie towarzyszącej na korytarzu.
 10. Na badanie ubrać proszę się w luźny, dwuczęściowy strój (bluzka z krótkim rękawem, wygodne spodnie), nie zakładać grubych swetrów, golfów oraz butów na wysokim obcasie.

Zapraszamy do rejestracji wizyt osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00 (BUDYNEK B) lub telefonicznie – tel. +48 61 622 23 77, kom. +48 603 326 008.