Kapsułka endoskopowa - endoskopia kapsułkowa jelita cienkiego NFZ - Poznań Piątkowo
Endoskopia kapsułkowa jelita cienkiego jest procedurą medyczną umożliwiającą wizualizację wnętrza jelita cienkiego w celu diagnozowania i leczenia nieprawidłowości.
Badanie wykonywane jest przy użyciu kapsułki CapsoCam SV-1 wyposażonej w cztery miniaturowe kamery, które wykonują zdjęcia wewnętrznych ścianek przewodu pokarmowego. Kapsułka ma wymiary zbliżone do dużej tabletki i daje się łatwo połknąć. Kapsułka podczas przechodzenia przez przewód pokarmowy wykonuje tysiące zdjęć. To pozwoli Twojemu lekarzowi uzyskać obraz jelita cienkiego, który jest niemożliwy do uzyskania przy użyciu tradycyjnych technik endoskopowych.
Podczas trwania badania możesz oddać się normalnym codziennym czynnościom. Po przejściu kapsułki przez przewód pokarmowy, Twój lekarz pobierze obrazy z kapsułki i będzie mógł je przeglądać przy użyciu specjalistycznego oprogramowania komputerowego.
Kiedy stosuje się badanie kapsułką endoskopową w Poznaniu?
Ze względu na budowę jelita cienkiego niemożliwe jest wykonanie kolonoskopii czy też gastroskopii. Badanie z pomocą kapsułki endoskopowej w Poznaniu pozwala natomiast na dokładne zobrazowanie błony śluzowej tego organu, co do niedawna można było wykonać tylko metodą operacyjną.
Oferowana przez nas endoskopia kapsułkowa w Poznaniu jest nie tylko nieinwazyjna, ale również dobrze tolerowana i możliwa do zastosowania w trybie ambulatoryjnym u dorosłych.
Zaleca się wykonanie badania kapsułką endoskopową w przypadku bólów brzucha lub zwiększenia jego obwodu o niewiadomej przyczynie, biegunek oraz podejrzenia występowania guzów lub polipowatości jelita czy choroby Crohna. Endoskopię kapsułkową w Poznaniu przeprowadza się również w procesie diagnozowania celiakii, jatrogennego uszkodzenia jelita, a także w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego o niejasnym podłożu. Metoda ta jest również pomocna w obliczu kontroli stanu pacjentów cierpiących przez wiele lat na chorobę trzewną.
Jak przygotować się do endoskopii kapsułkowej w Poznaniu?
Aby wyniki badania przeprowadzonego z wykorzystaniem kapsułki endoskopowej w Poznaniu były miarodajne, należy się do niego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim ważna jest dieta – już na 3 dni przed zaplanowaną procedurą należy zacząć spożywać pokarmy w formie półpłynnej. Dzień przed badaniem ostatnim posiłkiem powinien być natomiast lekki obiad. Należy również przyjąć środek przeczyszczający zalecony przez lekarza.
Kiedy badanie kapsułką endoskopową jest niewskazane?
Choć kapsułka endoskopowa jest innowacyjną, szeroko stosowaną metodą diagnostyczną, istnieją ograniczenia w jej stosowaniu. Należą do nich różnego rodzaju dolegliwości w obszarze przewodu pokarmowego, takie jak niedrożność, zniekształcenia, pęknięcia oraz zaburzenia motoryki. Endoskopii kapsułkowej w Poznaniu nie można również wykonać między innymi u kobiet ciężarnych oraz osób z rozrusznikiem serca.
Kapsułka endoskopowa na NFZ?
Jeśli chodzi o kapsułkę endoskopową, NFZ nie refunduje tego badania. W naszym ośrodku zapewniamy jednak możliwość skorzystania z tej usługi w korzystnej cenie.
Koszt badania kapsułką endoskopową – 3 250 zł.
Do pobrania:
- Informacja o kapsułce CapsoCam
- CapsoCam instrukcje dla pacjenta
- Zgoda pacjenta na badanie kapsułką endoskopową
Zapraszamy do rejestracji wizyt osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00 (BUDYNEK B) lub telefonicznie – tel. +48 61 622 23 77, kom. +48 603 326 008.