Program Badań Prenatalnych w przychodni Termedica Poznań

Program Badań Prenatalnych - NSZOZ Termedica Poznań

Zapraszamy do skorzystania z Programu Badań Prenatalnych dla kobiet w ciąży w ramach NFZ w Naszej przychodni zlokalizowanej na Os. Bolesława Chrobrego 101 w Poznaniu.

W ostatnich latach zauważalny jest systematyczny wzrost średniego wieku kobiet rodzących. Szacuje się, że kobiety rodzące powyżej 35 roku życia to ok. 17% ogólnej liczby porodów. Co istotne, powyżej 35 roku życia wzrasta ryzyko wystąpienia patologii płodu uwarunkowanej aberracją chromosomalną.

W związku z rozwojem metod diagnostycznych już we wczesnym stadium ciąży można wykryć wiele wad rozwojowych co pozwala na bezpieczne jej prowadzenie, a w razie konieczności wprowadzenie specjalistycznej opieki. W przypadku ciąż z grupy wysokiego ryzyka diagnostyka prenatalna jest bezwzględnym wskazaniem medycznym.

CO OBEJMUJE PROGRAM?

Kluczowym badaniem jest:

  1. USG pierwszego trymestru ciąży realizowane pomiędzy 11 a 13 (+6) tygodniem ciąży w połączeniu z badaniem biochemicznym z krwi Beta HCG oraz stężeniem białka PAPP-A.
  2. Badanie USG drugiego trymestru („połówkowe”) pomiędzy 18 a 23 tygodniem ciąży.

DLA KOGO PROGRAM?

Program Badań Prenatalnych skierowany jest do kobiet w ciąży spełniających przynajmniej jedno z poniższych kryteriów:

  1. Wiek od ukończenia 35 lat (badanie przysługuje kobiecie począwszy od roku kalendarzowego, w którym kończy 35 lat).
  2. Wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka.
  3. Stwierdzenie wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka.
  4. Stwierdzenie znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenowo lub wieloczynnikową.
  5. Stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Nasi lekarze:

  • dr n. med. Kaluba-Skotarczak Agnieszka
  • dr n. med. Lorenc Anna

JAK SKORZYSTAĆ Z PROGRAMU?

W celu rejestracji zapraszamy do kontaktu pod numerem: +48 603 168 003 lub osobiście – BUDYNEK D (w przypadku trudności w dodzwonieniu się prosimy o wiadomość SMS – oddzwonimy).

Niezbędne jest posiadanie skierowania od lekarza prowadzącego ciążę – bez względu na to, czy ciąża jest prowadzona w poradni na NFZ czy w gabinecie prywatnym. Ważne aby skierowanie posiadało pieczątkę poradni/gabinetu kierującego, pieczątkę lekarza oraz informację dotyczącą powodu, z którego pacjentka jest kierowana.

Do pobrania: Skierowanie na badania prenatalne [PDF]