Program badań przesiewowych raka jelita grubego - Poznań Piątkowo

Program badań przesiewowych raka jelita grubego NSZOZ Termedica Poznań

KOLONOSKOPIA W RAMACH PROGRAMU BADAŃ PRZESIEWOWYCH RAKA JELITA GRUBEGO

Celem programu badań przesiewowych raka jelita grubego jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego.

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 000 nowych przypadków. Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi raka. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny.

Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.

W programie mogą wziąć udział:

  • Wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat bez objawów sugerujących nowotwór jelita grubego.
  • Osoby w wieku 40-49 lat, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.

W programie nie mogą brać udziału osoby, które:

  • Miały wykonywaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat,
  • Mają objawy kliniczne, sugerujące istnienie raka jelita grubego (krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie)

W ramach programu zapewniane jest:

  • Bezpłatne wykonanie badania kolonoskopii
  • Pobranie wycinków oraz ocena histopatologiczna
  • Polipektomię (usunięcie polipów o wielkości do 10mm wraz z oceną histopatologiczną)
  • Preparat do oczyszczenia jelita przed badaniem

Przed badaniem należy wypełnić ankietę, którą można pobrać tutaj lub jest dostępna w Przychodni Termedica.

Zapraszamy do rejestracji wizyt osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00 (BUDYNEK B) lub telefonicznie – tel. +48 61 622 23 77, kom. +48 603 326 008.