Program badań przesiewowych raka jelita grubego - Poznań Piątkowo

Program badań przesiewowych raka jelita grubego NSZOZ Termedica Poznań

KOLONOSKOPIA W RAMACH PROGRAMU BADAŃ PRZESIEWOWYCH RAKA JELITA GRUBEGO

Celem programu badań przesiewowych raka jelita grubego jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego.

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 000 nowych przypadków. Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi raka. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny.

Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.

W programie mogą wziąć udział:

  • Wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat bez objawów sugerujących nowotwór jelita grubego.
  • Osoby w wieku 40-49 lat, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.

W programie nie mogą brać udziału osoby, które:

  • Miały wykonywaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat,
  • Mają objawy kliniczne, sugerujące istnienie raka jelita grubego (krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie)

W ramach programu zapewniane jest:

  • Bezpłatne wykonanie badania kolonoskopii
  • Pobranie wycinków oraz ocena histopatologiczna
  • Polipektomię (usunięcie polipów o wielkości do 10mm wraz z oceną histopatologiczną)
  • Preparat do oczyszczenia jelita przed badaniem

Przed badaniem należy wypełnić ankietę, którą można pobrać tutaj lub jest dostępna w Przychodni Termedica.

Badanie przesiewowe jelita grubego, Poznań – pomoc specjalistów

Przeprowadzamy badania przesiewowe jelita grubego w Poznaniu z najwyższą starannością i profesjonalizmem. Nasz zespół specjalistów gastroenterologów oraz chirurgów wykorzystuje najnowocześniejsze technologie oraz metody, aby zapewnić dokładną, a zarazem bezpieczną diagnostykę.

Podczas badania kolonoskopii personel medyczny dokłada wszelkich starań, aby zapewnić pacjentowi komfort i zminimalizować ewentualną niewygodę. Profesjonalizm oraz doświadczenie lekarzy gwarantują nie tylko precyzję diagnostyczną, ale również bezpieczeństwo, a także wysoką jakość świadczonej pomocy.

Profilaktyka raka jelita grubego, Poznań – istotna rola badania

Badanie przesiewowe jelita grubego w Poznaniu odgrywa kluczową rolę w profilaktyce raka tego odcinka. Regularne przeprowadzanie (zgodne z zaleceniami lekarza prowadzącego) kolonoskopii pozwala na wczesne wykrycie i usunięcie polipów, co może zapobiec rozwojowi nowotworu. Ponadto szybka diagnoza raka jelita grubego znacznie zwiększa szanse na skuteczną walkę, a co za tym idzie – wyleczenie.

W naszej przychodni podkreślamy znaczenie regularnych badań przesiewowych, edukujemy pacjentów o czynnikach ryzyka i zachęcamy do dbania o zdrowie jelit. W ramach programu kładziemy szczególny nacisk na indywidualne podejście do każdego pacjenta, co obejmuje dostosowanie procedur do jego potrzeb oraz stanu zdrowia.

Nasza przychodnia gwarantuje najwyższy standard obsługi, począwszy od szczegółowego wywiadu, aż po wykonanie samego badania w przyjaznej i bezstresowej atmosferze.

Bezpłatne badanie jelita grubego – Poznań

Zapewniamy dostęp do bezpłatnych badań jelita grubego w Poznaniu w ramach programu finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dbamy o pełną opiekę medyczną podczas całego procesu – od wstępnego konsultacyjnego spotkania, przez przygotowanie, po samo badanie i analizę jego wyników.

W naszej placówce stosujemy najnowsze metody przygotowania do kolonoskopii, które są skuteczne i jak najmniej uciążliwe dla pacjenta. Poza bezpłatnym wykonaniem badania oferujemy również darmową ocenę histopatologiczną pobranych wycinków oraz – w razie potrzeby – polipektomię.

Zapraszamy do rejestracji wizyt osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00 (BUDYNEK B) lub telefonicznie – tel. +48 61 622 23 77, kom. +48 603 326 008.